Epidemia koronawirusa i związane z nią zawirowania w życiu gospodarczym kraju wywołały w samorządach dyskusję dotyczącą tego, jak problemy polskiej gospodarki ( mnie lub bardziej rzeczywiste ) wpłyną na finanse jednostek samorządu terytorialnego. Szczególnie obawiano się spadku dochodów z podatku od osób fizycznych PIT. Jak jest naprawdę ?
Do komisji sejmowych trafił właśnie projekt zmian w Ustawie o Samorządzie Gminnym , które to zmiany pozwoliliby na organizowanie w gminach, młodzieżowych rad gmin na zasadach innych niż do tej pory.
27 sierpnia 2020 roku Rada Miasta Myszkowa nie uchwaliła absolutorium ani wotum zaufania dla burmistrza Włodzimiera Żaka. Jak wyglądała sesja i jak głosowali radni – można przeczytać w tym naszym artykule
Wczoraj – 28 sierpnia przedstawiliśmy część pierwszą argumentów radnych – którzy glosowali przeciwko przyznaniu absolutorium i wotum zaufania burmistrzowi , można o tym przeczytać tutaj :
Dziś, w drugiej części naszego artykułu spróbujemy pokazać co jeszcze w działaniach Pana Włodzimierza Żaka, jako burmistrza Myszkowa negatywnie oceniają radni, glosujący ” przeciwko ” niemu. Posłużymy się znowu powszechnie dostępnymi materiałami z sesji Rady Miasta, cytując wyjątki z przemówienia radnego myszkowskiego Pana Tomasza Załęckiego.
Radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości zarzucili burmistrzowi ze źle zajmuje się miejskimi drogami, a i rozbudowa i modernizacja miejskiej sieci wodociągowej, mówiąc kolokwialnie po prostu ” leży ”
Gorzko zabrzmiały słowa :
Kolejnym przykładem Pańskiej indolencji jest niszczejący budynek Internatu przy Zespole Szkół nr 2 na Będuszu. Planów wobec tego budynku było wiele. Niestety, nie powstały tam, ani mieszkania komunalne, ani tak potrzebne seniorom w naszym regionie Centrum Medyczne. A była taka możliwość. Starostwo Powiatowe zwróciło się do Miasta o przekazanie tego budynku w użytkowanie i zadeklarowało, że urządzi tam Centrum Medyczne dla potrzebujących. Starosta Kołodziejczyk osobiście o to zabiegał. Niestety, stan obecny jest taki, że budynek nie został przekazany Starostwu i po prostu niszczeje. Nie dość, że nie potrafi Pan sam działać, to torpeduje Pan dobre pomysły Starostwa.
A jeszcze dobitniej, te poświęcone MTBS :
Sprawa, która całkowicie przez Pana została zaniedbana, to MTBS. Podejmował Pan pozorowane działania mnożąc spotkania, z których nic nie wynikało. Zatrudnił Pan nawet Inspektora nadzorującego spółki miejskie. Co z tego, skoro przez ponad 10 miesięcy nie został przez niego przygotowany nawet raport, nie wspominając o programie naprawczym. Nic Pan nie zrobił żeby wyprowadzić Spółkę z impasu. Niekompetencja i nieudolność. Tymi dwoma słowami można określić Pana działania na rzecz spółek miejskich
Radny Tomasz Załęcki skrytykował także brak zaangażowania miasta w liczne rządowe programy pomocowe :
Miasto nie przystąpiło do rządowych programów wsparcia: Maluch Plus, Senior Plus czy Mieszkanie Plus, a przecież udział Myszkowa w tych programach znacząco mógłby podnieść jakość życia w naszym mieście.
Gdy pytaliśmy o przystąpienie do programu Senior Plus powiedział Pan: “Miasto nie zamierza składać wniosku projektowego, bo nie ma lokalu, który można by przeznaczyć dla myszkowskich seniorów. Nie ma też pieniędzy by lokal taki kupić bądź wynająć.”
Tak samo było z odpowiedzią na pytanie o nieprzystąpienie do programu Maluch Plus: ”Stanowisko władz miasta jest takie, że obecnie istniejące rozwiązania w tej kwestii zupełnie są wystarczające“. Szkoda tylko, że to co wystarcza Panu Burmistrzowi, zupełnie nie wystarcza jego Mieszkańcom.
A najbardziej kompromitująca była Pańska odpowiedź ws. przystąpienia do programu Mieszkanie Plus. Powiedział Pan : “Miasto nie będzie w nim partycypować bo ma inne pomysły na gospodarkę mieszkaniową w Myszkowie“. Tak więc nowych budynków nie ma, a miasto ma za to iluzoryczną koncepcję na ich budowę. Jest Pan, Panie Burmistrzuniezwykle konsekwentny w nieprzystępowaniu do rządowych programów, które mogłyby być ogromną szansą dla rozwoju Myszkowa.
Poruszono także sprawy słynnej modernizacji alei Wolności i ulicy Krasickiego, oraz braku działań nakierowanych na rozwinięcie w mieście strefy ekonomiczniej. Radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości wyrazili też ubolewanie dotyczące złej współpracy , ich zdaniem, burmistrza z Klubem :
I ostatnia sprawa, to brak współpracy z Klubem Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Traktuje Pan Burmistrz opozycję jak zło konieczne, nie szuka Pan kompromisów, nie uwzględnia naszych wniosków, nie konsultuje zmian w budżecie, zwołuje Pan nadzwyczajne sesje ws. przesunięć budżetowych i chce Pan działać poprzez politykę faktów dokonanych.
Niejednokrotnie zmiany w budżecie są formułowane w sposób perfidny. Tak było w przypadku propozycji przesunięcia środków w budżecie miasta z wnioskowanych przez opozycyjne kluby projektów remontu dróg przy ul. Zielonej i Małej Szpitalnej na realizację projektu modernizacji Miejskiego Domu Kultury, na który środki ministerialne udało się pozyskać dzięki wsparciu Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej. To wyjątkowe kuglarstwo z Pana strony. Poprzez takie działania nie buduje Pan mostów.
W efekcie burmistrz Włodzimierz Żak wyszedł z sesji bez absolutorium i wotum zaufania. Jak dalej będą toczyć się jego losy jako burmistrza naszego miasta ? Będziemy śledzić tę sprawę i na bieżąco Państwa informować.
Dziś, 27 sierpnia 2020 roku, na XXVIII sesji Rady Miasta w Myszkowie doszło do wydarzenia, którego chyba nikt się nie spodziewał. Radni po wnikliwej analizie finansów miasta, jego aktualnej sytuacji społecznej, gospodarczej i kulturalnej postanowili nie udzielić Włodzimierzowi Żakowi absolutorium i nie dać mu wotum zaufania.
Dziś jedne z najważniejszych w roku, obrady Rady Miasta Myszkowa. Zapraszamy do śledzenia transmisji z obrad XXVIII sesji Rady Miasta w Myszkowie. Transmisja rozpocznie się 27 sierpnia br. o godz. 9:30 za pośrednictwem platformy esesja.tv. – link dostępny tutaj.
Na XXVIII sesji Rady Miasta Myszkow nasi radni podejmą decyzję czy burmisztrz Włodzimierz Żak otrzyma absolutorium i wotum zaufania. Tym samym ocenią jego działalnośc jako włodarza miasta w roku 2019. Będzie to też wyznacznik jak ułoża sie wzajemne ralcje Rady Miasta i Burmistrza w kolejnych latach.
Tak będzie wyglądał proponowany porządek obrad :
Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności.
Ustalenie porządku obrad.
Informacja Przewodniczącego Rady Miasta o podpisaniu protokołów z sesji Rady Miasta z dnia 25.06 2020r., 28.07.2020r., 10.08.2020r. oraz o uwagach wniesionych przez radnych.
Sprawozdanie Burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym.
Przyjęcie protokołu kontroli inwestycji ujętych w planie inwestycyjnym budżetu miasta Myszkowa na rok 2020, przeprowadzonej przez Zespół kontrolny Komisji Rewizyjnej.
Rozpatrzenie raportu o stanie gminy – debata.
Podjęcie uchwały w sprawie wotum zaufania dla Burmistrza Miasta Myszkowa.
Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta Myszkowa za 2019 rok.
Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Burmistrzowi Miasta Myszkowa absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2019 rok.
Podjęcie uchwał w sprawie:
wyrażenia zgody na zawarcie z dotychczasowym najemcą kolejnej umowy najmu pomieszczenia gospodarczego stanowiącego własność Gminy Myszków,
ustanowienia pomnika przyrody, przyjęcia „Programu ochrony środowiska dla miasta Myszkowa na lata 2020-2022 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2023-2025”,
uchwalenia zmiany do Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla miasta Myszkowa na 2020r.,
przekazania środków finansowych dla komendy Powiatowej Policji w Myszkowie.
Informacja na temat interpelacji złożonych przez radnych w okresie międzysesyjnym.
25 sierpnia 2020 roku zainaugurowano projekt „Pod biało-czerwoną”, ktory zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Inicjatywa zakupu masztu i flagi zależeć będzie od mieszkańców.
Aby wziąć udział w akcji, należy zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia online za pomocą tego serwisu. Głos poparcia dla inicjatywy zakupu masztu i umieszczonej na nim flagi, która będzie dumnie eksponowana w centralnym miejscu gminy, mogą oddawać jej mieszkańcy.
Ile głosów potrzeba by, lokalna społeczność otrzymała flagę ? Jak informują nas strony rządowe :
– dla gmin do 20 000 mieszkańców – 100 głosów;
– dla gmin powyżej 20 000 do 100 000 mieszkańców – 500 głosów;
– dla gmin powyżej 100 000 mieszkańców – 1000 głosów.
Zaproponowany sposób zbiórki głosów poparcia online zakłada połączenie tradycji z nowoczesnością. Jest jednocześnie całkowicie bezpieczny dla chcących się zaangażować w zbiórkę, co w dobie pandemii ma kluczowe znaczenie.
Cele projektu są jasne, tak o nich piszą organizoatorzy :
„ Pod biało-czerwoną” to projekt, który ma zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców. Nie tylko uhonoruje Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także zachęci do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Ta patriotyczna inicjatywa, realizowana pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, będzie się opierała o zapał i działanie mieszkańców naszych Małych Ojczyzn. Celem projektu jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie. Mamy nadzieję, że angażując mieszkańców naszego kraju, zachęcimy ich do refleksji zarówno nad samym patriotyzmem jak i przyszłością Polski. 100-lecie wiktorii odniesionej w Bitwie Warszawskiej stanowi ku temu doskonałą okazję. Dzięki projektowi chcemy także budować wspólnotę i wzmacniać ideę zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego. Niech biało-czerwona dumnie, przez cały rok, powiewa w sercach naszych małych Ojczyzn! ”
Jak zostać lokalnym koordynatorem projektu ? Trzeba wejść na ten link i wysłać swoje zgłoszenie
A tak wygląda harmonigram akcji :
25.08.2020 ogłoszenie projektu przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego (100. Rocznica zakończenia Bitwy Warszawskiej)
11.11.2020 termin końcowy zbiórki głosów poparcia
29.11.2020 ogłoszenie wyników zbiórki i opublikowanie listy gmin objętych programem ,,Pod biało-czerwoną’’
Przedstawiamy jeszcze dokładny regulamin projektu :
Zakończyliśmy wlaśnie cykl transparentnych artykułów o zarobkach prezydentów, burmistrzów i wójtow regionu jurajskiego. Przejrzystosć wydawania publicznych pieniędzy wymaga jednak byśmy – my jako portal interentowy i Wy – jako podatnicy , spojrzeli i na inne aspekty działania Jednostek Samorzadu Terytorialnego. Powód jest prosty – mamy prawo wiedzieć ile zarabiaja Ci, którzy w naszym imieniu zarzadzają samorządowym dobrem, jakimi samochodami jedżą słuzbowo, czy mają jakieś poważne zobowiązania finansowe. Dane te są jawne, nie każdy jednak ma czas i możliwości by przeszukiwać w tym celu interent. Gazeta Jurajska i wspólpracujący z nią portal nasz myszkow.eu postarają się to Wam – podatnikom, wyborcom i obywatelom ułatwić.
W tym tygodniu prezentować będziemy informacje dotyczące samochodów slużbowych, z których korzystają nasi, jurajscy samorządowcy. Podchodzić należy do tych danych ze spokojem i rozsądnie. W miejscowoaścich dużych i rozległych, jeśli włodzarze ich są aktywni, często jeżdżą w teren, auto służbowe nie jest żadną ekstrawagancją. Powinno być solidne, niezbyt drogie w uzytkowaniu, ale i nie należy żałować tutaj na klimatyzację i wygodne fotele. To jest narzędzie pracy – i jeśli prezydent, burmistrz czy wójt korzystają z niego zasadnie, widać że są dzięki niemu bliżej ludzi, widac efekty ich pracy dla społecznosci lokalnej – to niech sobie ten amochód mają i z niego korzystają jak najcześciej. Jeśli jednak miejscowość jest nieduża, akywnosć włodzarza powiatu czy gminy niewielka a efekty jego pracy mizerne – trzeba się może zastanowić nad zasadnoscią wykosztowywania się na służbowy wóz. A jeśli jeszcze w mieście czy gminie nie przelewa się finansowo, to może warto, by ludzie wydawali swoje pieniądze bardziej zasadnie. Ale tylko jeśli bedziemy wiedzieć jakie kwoty wchodza tu w grę, możemy podejmować dyskusję i w efekcie decyzje. I temu ma służyc ten cykl artykułów.
Technicznie, uzyskanie informacji o słuzbowych autach nie jest trudne. Wystarczy złożyć wniosek o udzielenie przez dany organ ( gminę, powiat, miasto ) informacji publicznej w danym zakresie, i szybciej lub wolniej – ale ją uzyskamy. No…czasem to trwa dłużej nieco, lub zdażają się tzw. niemiłe niespdzianki – i ktoś nie chce takiej infrmacji udzielić. Ale to prawdiwa rzadkość i kompletny absurd ( żeby nie powiedzieć – bezprawie ) . Będzie tu jednak jeszcze o tym mowa .
Nasze zapytanie było bardzo proste, chcieliśmy wiedzieć :
Czy prezydent/ burmistrz/ wójt Państwa miasta / gminy mają przyznany do użytkowania służbowy samochód ?
Czy prezydent/ burmistrz/ wójt Państwa miasta / gminy posiadają służbowego kierowcę oddelegowanego do kierowania samochodem służbowym ?
Prosimy o podanie marki, modelu, roku produkcji służbowego samochodu , o który pytamy w pytaniu nr 1
Za jaką sumę i kiedy ( data – dzień, miesiąc , rok ) został nabyty służbowy samochód, o który pytamy w pytaniu nr 1
Ile kosztowało użytkowanie tego samochodu w latach : 2018, 2019, 2020 ( stan do dnia 31 lipca 2020 ) . Prosimy o podanie kwot oddzielnie na każdy wskazany przez okres, z uwzględnieniem oddzielnie takich kategori jak : ubezpieczenie, konieczne naprawy, koszty paliwa, wynagrodzenie kierowcy ( jeśli jest )
Dziś pierwsza jurajska miejscowość w naszym cyklu – Częstochowa. Tak wyglądaja informacje dotyczące samochodu służbowego Prezydenta Miasta Częstochowy :
Dane te każdy może i powinien ocenić sam, warto zauważyć, że informacji udzielono szybko i rzeczowo a Częstochowa nie jest małym obszarowo miastem. To zawsze należy mieć na uwadze oceniąc czy podane powyżej kwoty są niskie czy wysokie. Resztę oceny, zawsze w końcu subiektywnej – pozostawiamy naszym czytelnikom.
Przy okazji zapraszamy do lektury artykułu o zarobkach Prezydenta Częstochowy, Pana Krzysztofa Matyjaszczyka
W cyklu Transparentny Samorząd będziemy w tym tygodniu publikować aktualne, najnowsze oświadczenia majątkowe wójtów i burmistrzów miejscowości powiatu myszkowskiego. Na naszych łamach będą się Państwo mogli zapoznać z oświadczeniami majątkowymi :
burmistrza Myszkowa – pana Włodzimierza Żaka
burmistrza Koziegłów – pana Jacka Ślęczka
wójta Niegowy – pana Mariusza Rembaka
wójta Poraja – pani Katarzyny Kaźmierczak
burmistrza Żarek – pana Klemensa Podlejskiego
W naszych artykułach znajdziecie Państwo aktualne – czyli złożone w roku 2020, a dotyczące roku 2019 oświadczenia majątkowe wyżej wspomnianych wójtów i burmistrzów. Zgodnie z obowiązującym prawem prezydenci , burmistrzowie i wójtowie ( a także radni i część urzędników samorządowych ) zobowiązani są co roku składać oświadczenia majątkowe. Dotyczą one ich majątku odrębnego oraz majątku objętego małżeńską wspólnotą majątkową. Dodatkowo, co jest szczególnie ważne – informacje zawarte w oświadczeniu majątkowym są jawne, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania składającego oświadczenie, oraz o miejscu położenia nieruchomości. Każde z publikowanych przez nas oświadczeń majątkowych można też po prostu znaleźć w ogólnodostępnym Biuletynie Informacji Publicznej danej jednostki samorządu terytorialnego.
Czy warto publikować tego typu informacje i czy warto się z nimi zapoznawać ? Uważamy, że tak. Nie chodzi tu wbrew pozorom o tanią sensację, ale o to by podatnicy, wyborcy, społeczeństwo ( czyli jedyna, tak naprawdę, suwerenna władza w państwie demokratycznym ) wiedzieli jakie jest pochodzenie i wielkość majątków tych – którzy w imieniu ludzi i za ich pieniądze ( podatki ) zarządzają wspólnym dobrem. Większość cywilizowanych państw demokratycznych na świecie wdrożyło system pozyskiwania, publikowana i weryfikacji oświadczeń majątkowych osób, którym naród powierza zarządzanie swoimi sprawami. Dobrze jest więc, zachowując oczywiście zdrowy rozsądek i roztropność w wydawaniu sądów – wiedzieć co posiadają, ile zarabiają i jakie ewentualnie mają zobowiązania finansowe ( kredyty , pożyczki ) nasi samorządowcy.
Wiele osób chętnie też porównuje oświadczenia włodarzy ich miejscowości z kolejnych lat, i zestawia je ze stanem zamożności i rozwoju powiatów, miast i gmin, w których mieszkają.
Oto aktualne oświadczenie majątkowe burmistrza Myszkowa Pana Włodzimierza Żaka. Oryginał dostępny jest tutaj
Oświadczenie majątkowe burmistrza Myszkowa Pana Włodzimierza Żaka za rok 2019. Źródło : BIP Gmina Myszków
Wybrane, najbardziej interesujące czytelników pozycje z oświadczenia przedstawiamy poniżej. Są tam dla porównania zawarte także dane z oświadczenia burmistrza Myszkowa, Pana Włodzimierza Żaka za rok 2018. Oświadczenie to jest dostępne tutaj
Kategorie
Rok 2018
Rok 2019
Zasoby pieniężne w złotych
8 701,63
19 791, 07
Zasoby pieniężne w walutach obcych
94,70 CHF
62,27 CHF
Dochód ze stosunku pracy
164 290,02
137 825, 72
Umowy zlecenia i o dzieło
2 852,96
3095,20
Prawa autorskie
398,65
—————
Kredyty i pożyczki
Ogółem 49 260 CHF, stan na 31.12.2018 : 12 485,11 CHF
Ogółem 49 260 CHF, stan na 31.12.2019 : 10 879, 76 CHF
Jak nas informuje Urząd Gminy Niegowa , poszukiwany jest inkasent. Do zakresu jego obowiązków będzie należało między innymi :
1) cykliczne odczytywanie wskazań wodomierzy u odbiorców wody;
2) fakturowanie sprzedaży wody i ścieków przy użyciu przenośnych komputerów (PSION);
3) sprawdzanie poprawności odczytu urządzeń pomiarowych zamontowanych u odbiorców wody;
4) kontrolowanie i zakładanie zabezpieczeń w postaci plomb oraz informowanie przełożonych o nielegalnych podłączeniach i niezgodnym z umową poborze wody;
5) doręczanie odbiorcom wody wystawionych faktur, umów oraz wezwań do zapłaty i upomnień;
6) inkasowanie należności za zużycie wody;
7) niezwłoczne wpłacanie zebranych kwot na konto bankowe Gminy Niegowa.
Dokumenty aplikacyjne : podanie, CV, kserokopie dokumentów potwierdzających wykształcenie, kwalifikacje i uprawnienia, należy składać w godzinach pracy Urzędu w sekretariacie (pokój nr 13).
Dokładne informacje o naborze na stanowisko inkasenta w Niegowie są dostępne tutaj
Nowy sołtys w Niegówce
Od wtorku, 21 lipca, nowym Sołtysem Niegówki została Pani Lucyna Sytniewska.
Można już składać wnioski o zwrot akcyzy
Można już składać wnioski o o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Należy je składać do Urzędu Gminy Niegowa (Biuro Podawcze) w terminie:od dnia 3 sierpnia 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r., wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2020 r. do 31 lipca 2020 r.,
Do wniosku należy dołączyć dokument Kierownika Biura Powiatowego ARiMR, zawierający informację o liczbie DJP bydła za rok 2019
Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2020 r. wynosi:
100,00 zł. * ilość ha użytków rolnych
oraz
30,00 zł. * średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła
Pieniądze wypłacane będą w terminie od 1 do 30 października 2020 r
Dokładne informacje wraz z potrzebnymi formularzami dostępne są tutaj
Na tej stronie przedstawiamy nagranie XVII sesji Rady Gminy Poraj, wraz z protokołem z tej sesji. Uważamy, że transparentność jest jednym z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania samorządu terytorialnego w naszym kraju. Dla Was umieszczamy tu informacje o tym, jak przebiegała sesja Rady Gminy Poraj. Można oglądać, słuchać i czytać. Naprawdę warto być świadomym obywatelem.
Przedstawiane tutaj treści są zgodne z polskim prawem, ogólnodostępne i jawne. Opieramy się na danych udostępnianych przez Gminę Poraj w jej Biuletynie Informacji Publicznej.
XVII Sesja Rady Gminy Poraj
Aby obejrzeć nagranie wystarczy kliknąć w zdjęcie poniżej.
XVII sesja Rady Gminy Poraj ( źródło : BiP Gminy Poraj )
XVII sesja Rady Gminy Poraj miała miejsce 29 kwietnia 2020 roku. Odbyła się ona w budynku Gminy Poraj, mimo tego, że wobec epidemii koronawirusa wiele samorządów przeszło już na pracę zdalną.
Poniżej przedstawiamy protokół z przebiegu tej sesji
Protokół XVII sesji Rady Gminy Poraj ( źródło : BiP Gminy Poraj )
Dziś o 10.00 wdrożono rządową Tarczę dla Samorządów między innymi dla powiatu myszkowskiego i jego gmin.
Środki przekazane przez rząd, będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, jak remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, a także inne działania podejmowane w naszych małych Ojczyznach.
Pieniądze nie muszą być wykorzystane w 2020 roku, nie trzeba będzie ich zwracać. Można wydać je do 2022 roku na inwestycję publiczną. Środki nie są przeznaczone na wynagrodzenia bądź premie dla pracowników czy nowe etaty.
Powiat myszkowski ma zagawarantowane 5 690 614 PLN
Łączna suma środków przeznaczonych na teren naszego powiatu (zadania gminne i powiatowe) wynosi 12 989 954 PLN
Wysokość przekazanych środków będzie zależeć od wartości planowanych przez gminy, powiaty inwestycji a kwoty maksymalnego limitu dotacji wynikają z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów
Nasi czytelnicy pamiętają zapewne artykuł z 24 kwietnia br. opisujący, jak to w gminie Poraj wandale niszczą plakaty wyborcze jednego z kandydatów. Jeśli nie czytaliście, polecamy tą smutną niestety, lekturę :
Życie niestety dopisało ciąg dalszy do powyżej historii, niekoniecznie taki, jakiego oczekiwalibyśmy. Mimo dużego zainteresowania artykułem, apeli do lokalnej społeczności o zwracanie uwagi na akty przedwyborczego chuligaństwa, interwencje osób zainteresowanych sprawą u odpowiednich służb – wandale działają dalej w najlepsze.
Redakcja nasza w dniu wczorajszym – 23 czerwca 2020 roku, otrzymała od jednej z czytelniczek ( dane do wiadomości redakcji ) serię zdjęć pokazujących jak traktuje się, chronione prawem, banery wyborcze Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Tak one wyglądają :
Zniszczone materiały wyborcze w Poraju
Kolejny wiec raz, będziemy się tutaj, na naszym portalu sprzeciwiać tego typu czynom. Nie ma, i nie może być zgody w kraju o tak głębokiej tradycji demokratycznej jak Polska, na tak jawne tejże tradycji zaprzeczanie. Nie ma tu znaczenia czyje plakaty są niszczone. Sam czyn ten jest ohydny, sprzeczny z prawem i naruszający zasady uczciwej gry politycznej. I to trzeba sobie jasno powiedzieć.
Żyjemy w naszej małej ojczyźnie, w większości doskonale się znamy. Czy możliwe jest, by nikt nie widział sprawców, by nikt nie miał odwagi zareagować, będąc świadkiem łamania prawa ?
Żyjemy w naszej małej ojczyźnie, nierzadko narzekamy na akty chuligaństwa, niszczenie placów zabaw, zaśmiecanie i wandalizm na boiskach gminnych. Pamiętajmy – zło ma zawsze tendencję do rozrastania się, dziś pozwolimy na niszczenie banerów, jutro ławek i latarni, a pojutrze wandale i chuligani skierują się ku własności prywatnej. Tak to właśnie działa. Bezkarność eskaluje złe czyny.
I wreszcie niech nas uczy historia, wszak magistra vitae ona jest. Tam gdzie przyzwalano w polityce na drobną przemoc, łamanie prawa, akty ” zwykłej” codziennej nienawiści, tam w końcu przestano szanować zdrowie i życie ludzkie. Czy chcemy naprawdę żyć w świecie, gdzie nie szanuje się niczego a polityka zamiast być piękna sztuką służenia ludziom w sprawach publicznych, stanie się pełną brutalności i walką o władzę nad ludźmi.
Jeśli nie będziemy reagować na drobne nawet akty przemocy i wandalizmu w działalności publicznej, skończymy w rzeczywistości właściwszej krajom i czasom, w których nikt z nas nie chciałby mieszkać. Wybór należy do nas.
Na tej stronie przedstawiamy nagranie z XIV sesji Rady Gminy Poraj, wraz z protokołami z tych sesji. Uważamy, że transparentność jest jednym z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania samorządu terytorialnego w naszym kraju. Dla Was umieszczamy tu informacje o tym, jak przebiegała ta sesja Rady Gminy Poraj. Można oglądać, słuchać i czytać. Naprawdę warto być świadomym obywatelem.
Przedstawiane tutaj treści są zgodne z polskim prawem, ogólnodostępne i jawne. Opieramy się na danych udostępnianych przez Gminę Poraj w jej Biuletynie Informacji Publicznej.
XIV sesja Rady Gminy Poraj
Sesja odbyła się 19 grudnia 2019 roku, aby obejrzeć nagranie wystarczy kliknąć w zdjęcie poniżej.
XIV sesja Rady Gminy Poraj ( źródło : BiP Gminy Poraj )
Poniżej przedstawiamy protokół z przebiegu tej sesji.
Protokół XIV sesjji Rady Gminy Poraj ( źródło : BiP Gminy Poraj )
Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, jest możliwość głosowania korespondencyjnego w zbliżających się wyborach prezydenckich – 28 czerwca 2020 roku.
Najważniejsze informacje :
Każdy może głosować korespondencyjnie
W przypadku głosowania w kraju zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy, w gminie, w której wyborca ujęty jest w spisie wyborców, najpóźniej do dnia 16 czerwca2020 r.
Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do dnia 23 czerwca 2020 r. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie, może zgłosić ten zamiar najpóźniej do dnia 26 czerwca 2020 r.
W przypadku głosowania za granicą zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę właściwemu konsulowi najpóźniej do dnia 15 czerwca 2020 r.
W przypadku ewentualnego ponownego ( II tura ) głosowania pakiet wyborczy zostanie wysłany na adres wskazany w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego dokonanym przed pierwszym głosowaniem.
Wyborca głosujący w kraju nie późniejniż do dnia 23 czerwca 2020 r. otrzyma pakiet wyborczy.
Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, który zamiar głosowania korespondencyjnego zgłosił w okresie od 17 czerwca 2020 r., otrzyma pakiet wyborczy nie później niż do dnia 26 czerwca 2020 r.
Pakiet wyborczy zostanie doręczony za pośrednictwem Poczty Polskiej, lub przez upoważnionego pracownika urzędu gminy.
Pełną informację PKW o możliwości skorzystania przez każdego wyborcę z korespondencyjnego trybu głosowania, oraz sposobie realizacji tego prawa w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r. prezentujemy poniżej
Zarówno sama informacja jak i niezbędne dokumenty dostępne są tutaj
Na tej stronie przedstawiamy nagranie z XV sesji Rady Gminy Poraj, wraz z protokołami z tych sesji. Uważamy, że transparentność jest jednym z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania samorządu terytorialnego w naszym kraju. Dla Was umieszczamy tu informacje o tym, jak przebiegała ta sesja Rady Gminy Poraj. Można oglądać, słuchać i czytać. Naprawdę warto być świadomym obywatelem.
Przedstawiane tutaj treści są zgodne z polskim prawem, ogólnodostępne i jawne. Opieramy się na danych udostępnianych przez Gminę Poraj w jej Biuletynie Informacji Publicznej.
XV sesja Rady Gminy Poraj
Sesja odbyła się 27 lutego 2020 roku, aby obejrzeć nagranie wystarczy kliknąć w zdjęcie poniżej.
XV sesja Rady Gminy Poraj ( źródło : BiP Gminy Poraj )
Poniżej przedstawiamy protokół z przebiegu tej sesji.
Protokół z XV sesji Rady Gminy Poraj ( źródło : BiP Gminy Poraj )
Od kilku tygodni na naszych łamach prezentujemy wyniki ankiety, badającej opinie myszkowian o mieście i jego władzach. Badanie przeprowadził i wyniki jego poddał analizie myszkowski radny Pan Tomasz Załęcki.
Tutaj dostępne są 2 pierwsze części analizowanej ankiety :
Tym razem przeprowadził on analizę statystyczną, poświęcając swoją uwagę po prostu liczbom. Wyniki opracowane przez pana Załęckiego potwierdzają jego wcześniejsze wnioski i powinny być punktem wyjścia do szerszej dyskusji o tym, jaki jest nasz Myszków i co w nim powinniśmy zmienić, by żyło nam się lepiej.
Zapraszamy więc do lektury – Myszków i myszkowianie w liczbach
Gazeta Jurajska rozpoczyna wielkie badanie nastrojów, poglądów i opinii mieszkańców Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Anonimowe ankiety są skierowane do mieszkańców wielu jurajskich miejscowości. Dziś prezentujemy ankietę dla mieszańców miasta i gminy Koziegłowy. Ankieta jest w pełni anonimowa, a jej wypełnienie zajmie tylko 5 minut .
Ankietę wypełniamy tutaj :
A artykuł z Gazety Jurajskiej poświęcony ankiecie można przeczytać tutaj :
Istotą samorządności jest to, że państwo oddaje część swoich uprawnień obywatelom, tak by sami mogli zarządzać swoimi małymi ojczyznami. Wszak kto ,jeśli nie mieszkańcy, wie najlepiej czego sami potrzebują ? Gdzie wybudować przedszkole , jak nazwać nową ulicę czy którędy poprowadzić drogę. Nasza samorządność , wprowadzona i uregulowana Ustawą z dnia 8 marca 1990 roku o Samorządzie Terytorialnym, przewiduje bardzo istotną rolę radnych – czyli przedstawicieli lokalnej społeczności w sprawowaniu władzy samorządowej. Mają oni cały szereg uprawnień i obowiązków, pobierają też diety, mające zrekompensować im utracone w wyniku sprawowania mandatu radnego zarobki.
Wiele kontrowersji i sporów budzi kwestia oceny działalności radnych przez tych , którzy ich wybrali. Ustawowo kwestia ta jest bardzo jasna – radni ponoszą odpowiedzialność w momencie wyborów. Innymi słowy, wyborcy mogą po prostu radnego, który nie spełnia ich oczekiwań nie wybrać na kolejną kadencję. Jest też możliwość odwołania całej rady ( gminy, miasta, powiatu ) w referendum – jest to jednak rozwiązanie skomplikowane organizacyjnie i nieczęsto w związku z tym wykorzystywane.
Kryteriów oceny radnego może być wiele : uczestnictwo w posiedzeniach ( sesjach ) rady , w obradach poszczególnych komisji, sposób i zgodność z wolą wyborców głosowań. Ilość i jakość, oraz waga składanych wniosków, zapytań i interpelacji, działalność publiczna i społeczna na rzecz wyborców i podatników.
Nie wszystkie z powyższych kryteriów są jasne i logicznie “ ostre “. Ich wieloznaczność i zależność od subiektywnej oceny, jest widoczna bowiem na pierwszy rzut oka. Czy bowiem lepszy jest radny, który jest we wszystkich komisjach ale niewiele tam robi, czy może taki, co jest w jednej, ale za to działa tam bardzo aktywnie ? A może lepszy jest ten co ma 100 procent obecności na sesjach ? A może jednak, ten co, co prawda część sesji opuścił, ale za to jest bardzo znany ze swojej działalności na rzecz lokalnej społeczności ? Sami widzicie drodzy czytelnicy, że ocena radnych to trudna sprawa.
Dlatego postanowiliśmy po prostu zaprezentować wam fakty. Dziś prezentujemy wam liczbę interpelacji i zapytań radnych zgłoszonych formalnie w obecnej kadencji Rady Miasta Myszkowa ( 2018 – 2023 ) i opublikowanych, tak jak nakazują przepisy w miejskim Biuletynie Informacji Publicznej. Stan podajemy na dzień 10 maja 2020 roku i tylko w oparciu o umieszczone w stosownym miejscu oficjalne statystyki podane przez władze miejskie. Z danymi tymi, każdy może się zapoznać tutaj
Miasto Myszków – zestawienie interpelacji i zapytań radnych na dzień 10 maja 2020
Imię i nazwisko radnej / radnego
Liczba złożonych interpelacji / zapytań radnych
Balwierz Magdalena
0
Borek Daniel
0
Bugaj Eugeniusz
0
Czerwik Robert
0
Doroszuk Elżbieta
1
Giewon Andrzej
0
Jakubiec-Bartnik Beata
0
Jałowiec Sławomir
1
Jastrzębska Zofia
6
Jęczalik Norbert
0
Lech Dominik
0
Pochodnia Beata
1
Skinder Małgorzata
0
Skorek-Kawka Halina
4
Skotniczna Iwona
0
Szlenk Tomasz
0
Trynda Jacek
0
Woszczyk Jerzy
4
Zaczkowski Adam
2
Załęcki Tomasz
20/1
Ziajska-Łazaj Ewa
0
Ocenę przedstawionych powyżej liczb pozostawiamy Wam – wyborcom i podatnikom, to z Waszej bowiem woli radni powyżsi są radnymi, z Waszych podatków wypłacane są im diety. To Wy – obywatele powinniście dokonać subiektywnej oceny tego, jak pracują dla Was wasi przedstawiciele, w oparciu o to co w ich pracy uznajecie za najważniejsze.
Liczby powyższe mówią bowiem , w naszej opinii same za siebie. Można by jedynie pokusić się o pytanie, czy w mieście liczącym ponad 30 000 mieszkańców i borykającym się z licznymi problemami, niepokoju nie powinien budzić fakt, że na 21 radnych aż 13 od objęcia tej funkcji nie złożyło żadnej interpelacji ani zapytania ? Prawa tu nikt z radnych nie złamał, ustawodawca pozostawił bowiem przedstawicielom społeczeństwa duże pole wyboru i swobodę działania. Mogą radni tak działać jak uznają za słuszne, mogą też ich wyborcy oceniać ich tak, jak w swoimi sumieniu uznają za właściwe i dowolnie oddać na nich ( lub nie ) swoje głosy w wyborach. Ale czy takie winny być statystyki interpelacji i zapytań radnych w niemałym przecież, powiatowym mieście ? Oceńcie sami.
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Czytaj więcej Polityka prywatności
1 Administratorem portalu www.myszkow.eu jest redakcja tegoż portalu , która odpowiada za przechowywanie i bezpieczeństwo danych użytkowników portalu.
Administrator oświadcza, że wszystkie dane zarejestrowanych użytkowników są starannie zabezpieczone i przechowywane.
Użytkownik, po zarejestrowaniu się, uzyskuje dostęp do wielu użyteczności portalu, w tym: komentarzy wiadomości w poszczególnych serwisach, wyrażania opinii o treściach prezentowanych w www.myszkow.eu , udziału w konkursach, dodawania ogłoszeń . Rejestracja nie jest obowiązkowa.
Zgoda użytkowników z polityką prywatności stanowi upoważnienie do przetwarzania ich danych na potrzeby portalu www.myszkow.eu
Administrator oświadcza, że nie udostępnia, ani nie sprzedaje zgromadzonych danych osobom trzecim bez zgody użytkowników.
Administrator umożliwia użytkownikom zmianę danych.
Wszystkie zgromadzone dane wykorzystywane są do:
Kontaktu z Użytkownikiem na potrzeby serwisu www.myszkow.eu
Prowadzenia księgowości
Przesyłania Użytkownikowi materiałów informacyjnych, handlowych, newslettera.
Administrator oświadcza, że dane Użytkownika mogą być udostępniane upoważnionym organom na podstawie obwiązujących przepisów prawa.
Użytkownik zobowiązuje się do posiadanie tylko jednego konta w portalu www.myszkow.eu oraz do nieudostępniania danych dostępowych osobom trzecim.
Pozytywne zakończenie rejestracji w portalu, związane z dostępem do wielu użyteczności portalu skutkuje przesłaniem potwierdzenia na podany przy rejestracji adres e-mail.
Na stronach portalu www.myszkow.eu wykorzystywane są narzędzia do gromadzenia danych, niezbędne do sprawnego działania portalu. Są to na przykład pliki Cookies, których portal może używać do rozpoznania użytkowników, którzy wielokrotnie odwiedzają portal oraz do zbierania ogólnych statystycznych informacji o sposobie korzystania ze stron serwisu przez użytkowników
Masz prawo do dostępu do danych, czyli edytowania, usuwania, ograniczenia przetwarzania. Masz również prawo do wniesienia sprzeciwu oraz prawo do przenoszenia danych. Masz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Twoje dane będą przechowywane do odwołania niniejszej zgody.
Niniejsza polityka prywatności stanowi integralną część regulaminu.
Brak akceptacji przez Użytkownika Polityki Prywatności oznacza brak akceptacji regulaminu.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.