fbpx
Categories

Virtual Air Pollution Experience w Myszkowie

W naszym Myszkowie będzie realizowany projekt VAPE – Virtual Air Pollution Experience, czyli tłumacząc na język polski : “W jaki sposób wirtualne multisensoryczne doświadczenie wpływa na zachowania środowiskowe?”

CZYTAJ CAŁOŚĆ Virtual Air Pollution Experience w Myszkowie
 
Categories

Rodzinne warsztaty plastyczne w ramach projektu z Koziegłów

17 i 24 października 2020 odbędą się w Częstochowie rodzinne warsztaty plastyczne w ramach projektu „Koziegłowy – zapomniany ośrodek twórczości rękodzielniczej”

CZYTAJ CAŁOŚĆ Rodzinne warsztaty plastyczne w ramach projektu z Koziegłów
 
Categories

Co się dzieje przy ulicy Sikorki ? Aktualizacja.

SONY DSC

24 i 25 września 2020 roku były ciężkimi dniami dla mieszkańców ulicy Sikorki w myszkowskiej dzielnicy Mrzygłódka. Na pobliskie pola zaczęto bowiem przywozić szlam z oczyszczalni ścieków. Tylko u nas fotorelacja z tego bulwersującego wydarzenia i działania radnych w tej sprawie.

CZYTAJ CAŁOŚĆ Co się dzieje przy ulicy Sikorki ? Aktualizacja.
 
Categories

Myszków ” Pod biało – czerwoną „

Radny naszego miasta Pan Tomasz Załęcki jest oficjalnym koordynatorem w Myszkowie rządowego projektu ” Pod biało – czerwoną „

CZYTAJ CAŁOŚĆ Myszków ” Pod biało – czerwoną „
 
Categories

Forum Młodzieży Powiatu Myszkowskiego

W Starostwie Powiatowym w Myszkowie zainaugurowano 2 października 2020 roku Forum Młodzieży Powiatu Myszkowskiego z udziałem przedstawicieli Zarządu i Rady Powiatu oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

CZYTAJ CAŁOŚĆ Forum Młodzieży Powiatu Myszkowskiego
 
Categories

Radny Tomasz Załęcki stara się o nowoczesny plac zabaw dla dzieci.

30 września 2020 roku radny Tomasz Załęcki, złożył wniosek do przyszłorocznego budżetu. Chciałby aby miasto zbudowało nowoczesny, duży, plac zabaw dla dzieci. Na miarę XXI wieku.

CZYTAJ CAŁOŚĆ Radny Tomasz Załęcki stara się o nowoczesny plac zabaw dla dzieci.
 
Categories

Zbliża się Juromania – święto naszej jury

W dniach od 18 do 20 września 2020 roku odbędzie się Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej, czyli Juromania. Zapraszają na nią dwie jurajskie miejscowości – Rabsztyn i Olkusz

CZYTAJ CAŁOŚĆ Zbliża się Juromania – święto naszej jury
 
Categories

Burmistrz Myszkowa bez wotum zaufania i absolutorium – część 1

27 sierpnia 2020 roku, myszkowska rada miasta nie udzieliła absolutorium ani wotum zaufania burmistrzowi naszego miasta Włodzimierzowi Żakowi.

CZYTAJ CAŁOŚĆ Burmistrz Myszkowa bez wotum zaufania i absolutorium – część 1
 
Categories

Co dalej z burmisztrzem Włodzimierzem Żakiem ?

Dziś, 27 sierpnia 2020 roku, na XXVIII sesji Rady Miasta w Myszkowie doszło do wydarzenia, którego chyba nikt się nie spodziewał. Radni po wnikliwej analizie finansów miasta, jego aktualnej sytuacji społecznej, gospodarczej i kulturalnej postanowili nie udzielić Włodzimierzowi Żakowi absolutorium i nie dać mu wotum zaufania.

CZYTAJ CAŁOŚĆ Co dalej z burmisztrzem Włodzimierzem Żakiem ?
 
Categories

Co nowego w Myszkowie – poniedziałkowe aktualności

Rejestr Danych Kontaktowych

Urząd Miasta Myszkowa zachęca mieszkańców do wpisywania się do Rejestru Danych Kontaktowych. Umieszczenie w nim swych podstawowych danych ułatwić ma kontakty z petentów z urzędami i urzędów z obywatelami . Dokładne informacje dostępne są w poniższym , naszym artykule

XXVI sesja Rady Miasta w Myszkowie

28 lipca 2020 roku odbędzie się XXVI sesja rady Miasta w Myszkowie. Rozpocznie się ona o godzinie 9.00 a jej obrady będzie można śledzić jak zwykle na platformie esesja.tv. Porządek obrad będzie wyglądał następująco :

Proponowany porządek obrad XXVI sesji Rady Miasta w Myszkowie

Studium zagospodarowania przestrzennego miasta Myszkowa

Od 4 sierpnia do 3 września 2020 roku trwać będzie wyłożenie do publicznego wglądu.projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Myszkowa – III edycja wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. 18 sierpnia 2020 roku ( godzina 14.00 ) odbędzie się publiczna dyskusja nad ww. studium.

Całość dokumentacji jest dostępna na BIP miasta Myszków – tutaj

Źródło: Urząd Miasta i Gminy Myszków

 
Categories

77 rocznica rzezi na Wołyniu w Myszkowie

W niedzielę, 12 lipca 2020 roku, o godzinie 10, w myszkowskim kościele pw. świętych Piotra i Pawła odbyła się uroczystość poświęcona temu tragicznemu wydarzeniu. Licznie przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz myszkowianie. W uroczystości uczestniczyli między innymi : Pan Poseł Mariusz Trepka , radni powiatowi : i jednocześnie członkowie Zarządu Powiatu : Pani Zdzisława Polak i Pan Tomasz Ośmiałowski , sekretarz Powiatu Pani Krystyna Jasińska. Pod tablicą poświęconą pamięci ofiar złożono kwiaty a okolicznościowe przemówienie w imieniu Pani europoseł Jadwigi Wiśniewskiej wygłosił radny miasta Myszkowa Pan Tomasz Załęcki. Powiedział on między innymi :

Trudno, bardzo trudno mówić jest rzeczach strasznych, o zbrodniach wołających o pomstę do nieba. Ale mówić i pamiętać o Rzezi Wołyńskiej trzeba. Tylko prawda bowiem może nas wyzwolić; prawda, która niczego nie upiększa i nie pomija, która niczego nie przemilcza, ale wprost przeciwnie – prowadzi do przebaczenia i darowania win. O zbrodni i zbrodniarzach trzeba mówić, za umarłych trzeba nam się modlić, a winnym, którzy pochylą głowy i za czyny swe będą żałować – w chrześcijańskim duchu wybaczyć. Taka jest chyba – w bożym planie ułożona – istota tych wydarzeń, przed którymi dzisiaj tutaj pochylamy głowę.

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z tej uroczystości. Autorem zdjęć jest Jan Banik , dzięki uprzejmości którego je publikujemy.

 
Categories

Wybory prezydenckie 2020 w powiecie myszkowskim

Minął własnie bardzo gorący, długi i obfitujący w emocje, okres kampanii wyborczej. Dwie tury wyborów prezydenckich przyniosły nam wiele zaskakujących zwrotów politycznej akcji, pokazały determinację kandydatów, ujawniły prawdę o motywach i zapleczu jakim dysponują.

Bezsporne są jednak fakty. I o nich będzie ten artykuł.

Fakt Pierwszy i najważniejszy

Wybory prezydenckie w skali kraju wygrał obecnie urzędujący Prezydent – Pan Andrzej Duda

Wyniki głosowania w drugiej turze, w skali ogólnokrajowej. Źródło : PKW

Fakt drugi – ważny dla nas mieszkańców powiatu myszkowskiego

Wybory prezydenckie w powiecie myszkowskim wygrał obecnie urzędujący Prezydent – Pan Andrzej Duda

Wyniki głosowania w drugiej turze, w powiecie myszkowskim. Źródło : PKW

A oto jak kształtowały się wyniki w poszczególnych gminach naszego powiatu.

Powyższe dane wskazują na kilka interesujacych tendencji.

Po pierwsze zdecydowanie najwięcej zwolenników ma Pan Prezydent w gminie Niegowa. Głosowało tam na niego prawie 80 procent osób biorących udział w wyborach.

Po drugie – jasnym jest, że miasto Myszków – uważane do tej pory za bastion lewicy, po prostu przestaje nim być. I tam bowiem zdecydowanie wgrywa Pan Prezydent Andrzej Duda. Tendencja ta jeśli się utrzyma, przynieść może duże zmiany na lokalnej scenie polityczno – samorządowej zarówno w samym Myszkowie, jak i w powiecie, w kolejnych wyborach samorządowych.

Specyficznym bardzo miejscem na scenie wyborczej powiatu jest Poraj, gmina borykająca się z niemałym zadłużeniem, przeżywająca wyraźną stagnację, zarządzana przez ekipę, krytycznie ocenianą przez część mieszańców. Prezydent Andrzej Duda ma jednak jak okazuje, w Poraju coraz więcej zwolenników ( i swój stały , wierny elektorat ) i wszystko wskazuje na to, że kolejne wybory – tak w skali krajowej, jak i lokalnej przyniosą mieszkańcom Poraja sporo zmian.

Mija powoli powyborczy poniedziałek. Zwycięzcy – Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie należy pogratulować wygranej i życzyć mu mądrości, spokoju i sił na kolejną – na pewno niełatwą – kadencję.

Wyborcom – podziekować należy za wysoką frekwencję i zdany egzamin z dojrzałosci obywatelskidej.

Polsce zaś życzyć wypada, by kolejne 5 lat prezydentury Pana Andrzeja Dudy były latami prosperity, spokoju i drogi ku lepszej przyszłości dla nas i naszych dzieci.

 
Categories

Aktualności z Koziegłów

GMOPS przeprowadza się do nowego budynku

Gminno-Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Koziegłowach wreszcie ma nowy budynek. W związku z koniecznością przeprowadzki w dniach 8-15 czerwca 2020 r. do nowej siedziby Ośrodka przy Placu Moniuszki 20, pracownicy Ośrodka będą dostępni w tym czasie pod numerami telefonów: 511-494-439, 511-494-593, 511-494-234, 531-547-001

” Łyko w tradycji ”

 Koło Gospodyń Wiejskich ,,Ziemianki” z Koziegłów organizuje projekt warsztatowy ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020. Projekt trwa od maja do października 2020 roku i polega na realizacji cyklu warsztatów rękodzielniczych i konkursów związanych z lokalną tradycją rękodzieła wiórowego. Dokładne informacje o warsztatach, projekcie i możliwości uczestnictwa w nim dostępne są tutaj

XVII sesja Rady Gminy i Miasta Koziegłowy

25 czerwca 2020 roku o godzinie 15.00, w w sali posiedzeń Urzędu Gminy i Miasta Koziegłowy, ul. Pl. Moniuszki 14. Tak będzie wyglądał porządek obrad :

” Czyste powietrze ”

Od 10 czerwca 2020 roku wnioski o dofinansowanie w programie ” Czyste powietrze ” można składać również online. Wystarczy kliknąć tutaj i postępować według instrukcji.

Dokładne informacje o programie dostępne tutaj

Źródło : serwis internetowy Gminy i Miasta Koziegłowy.

 
Categories

Co nowego w Myszkowie ?

Koniec budowy ulicy Ogrodowej

Kończy się powoli, trwająca od 2018 roku inwestycja związana z budową drogi ( wraz z cała infrastrukturą ) w ciągu ulicy Ogrodowej w Myszkowie. Za blisko 4 300 000 PLN wybudowano : drogę z nawierzchnią asfaltową, chodniki, miejsca parkingowe, kanalizację deszczową i sanitarną oraz zmodernizowano sieć wodociągową. Zbudowano także kanał technologiczny oraz przebudowano sieć elektroenergetyczną i teletechniczną.

Laptopy dla uczniów

Uczniowie myszkowskich szkół podstawowych otrzymają kolejne laptopy. Dzięki środkom z ” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 „Zdalna Szkoła Plus – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zawodowego” za 104.050,62 PLN zakupiono 69 laptopów, które zostaną przekazane najbardziej potrzebującym uczniom.

Wnioski o zwolnienie ze składek ZUS

Powoli zbliża się termin, w którym osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą składać wnioski o zwolnienie ze składek ZUS. Można to jeszcze zrobić tylko do końca czerwca. A zwolnienia dotyczyć mogą : marca, kwietnia i maja. Oprócz wniosku do 30 czerwaca 2020, zainteresowane osoby musza także złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres od marca do maja 2020 r. chyba, że zgodnie z przepisami są zwolnieni z ich składania.

Więcej informacji na temat wsparcia ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej na stronie www.zus.pl.

Źródło informacji : Miasto i Gmina Myszków

 
Categories

XVI sesja Rady Gminy Poraj – nagranie i protokół

Na tej stronie przedstawiamy nagranie z XVI nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Poraj, wraz z protokołami z tych sesji. Uważamy, że transparentność jest jednym z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania samorządu terytorialnego w naszym kraju. Dla Was umieszczamy tu informacje o tym, jak przebiegała ta sesja Rady Gminy Poraj. Można oglądać, słuchać i czytać. Naprawdę warto być świadomym obywatelem.

Przedstawiane tutaj treści są zgodne z polskim prawem, ogólnodostępne i jawne. Opieramy się na danych udostępnianych przez Gminę Poraj w jej Biuletynie Informacji Publicznej.

XVI nadzwyczajna sesja Rady Gminy Poraj

Sesja odbyła się 8 kwietnia 2020 roku, aby obejrzeć nagranie wystarczy kliknąć w zdjęcie poniżej.

XVI sesja Rady Gminy Poraj
( źródło : BiP Gminy Poraj )

Poniżej przedstawiamy protokół z przebiegu tej sesji.

 
Categories

Jak nam się żyje na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej Koziegłowy.

Gazeta Jurajska rozpoczyna wielkie badanie nastrojów, poglądów i opinii mieszkańców Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Anonimowe ankiety są skierowane do mieszkańców wielu jurajskich miejscowości. Dziś prezentujemy ankietę dla mieszańców miasta i gminy Koziegłowy. Ankieta jest w pełni anonimowa, a jej wypełnienie zajmie tylko 5 minut .

Ankietę wypełniamy tutaj :

A artykuł z Gazety Jurajskiej poświęcony ankiecie można przeczytać tutaj :

Zapraszamy więc do lektury i wypełnienia ankiety. Wasze zdanie się liczy !

 
Categories

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej  jest naszym dosyć młodym  świętem wprowadzonym na mocy ustawy z 20 lutego 2004 a  obchodzonym między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Nie jest to niestety dzień wolny od pracy 

Czy wiecie, że tego samego dnia co Dzień Flagi RP  obchodzimy  Dzień Polonii i Polaków za Granicą ? Te święta są mniej znane, ale są w naszym narodowym kalendarzu i warto o nich pamiętać. 

U źródeł ustanowienia tego święta leżał poselski projekt zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in właśnie  Dzień Flagi RP. Wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

 20 lutego 2004  Sejm RP ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Ciekawostki : 

2 maja 1945 roku flagę polską zawiesili  nasi żołnierze na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie

Swoje święta flagi obchodzi też wiele innych państw – ponad 50 ! Na przykład :  USA, Chiny, Ukraina, Łotwa, Meksyk czy Finlandia 

„Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych” precyzuje barwy naszej flagi podając ich wsþółzrednie trójchromatyczne. Potocznie zaś to po prostu biel i ciemna czerwień ( karmazyn )

W latach 1927 – 1977 kolor flagi RP –  czerwony to tak naprawdę …cynober czyli czerwień nieco pomarańczowa 

Wybór barw flagi jest odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej, białego orła na czerwonym tle, oficjalnego symbolu państwa już od średniowiecza. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło, dlatego kolor biały jest na górze, a czerwony na dole (i dlatego poprawnie mówi się, że flaga jest biało-czerwona).

Długości boków w fladze powinny przedstawiać proporcje 5:8

Najbardziej podobne do polskiej są flagi Indonezji i Monako, są one jednak czerwono – białe .

Akcja #mojaflaga.
Źróðło : www.niepodlegla.gov.pl