W czwartek – 15 października 2020 roku o godzinie 12:00 w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie, ogłoszono wyniki konkursu SARP nr 994 na koncepcję architektoniczną rewitalizacji Centrum Myszkowa
Epidemia koronawirusa i związane z nią zawirowania w życiu gospodarczym kraju wywołały w samorządach dyskusję dotyczącą tego, jak problemy polskiej gospodarki ( mnie lub bardziej rzeczywiste ) wpłyną na finanse jednostek samorządu terytorialnego. Szczególnie obawiano się spadku dochodów z podatku od osób fizycznych PIT. Jak jest naprawdę ?
W Starostwie Powiatowym w Myszkowie zainaugurowano 2 października 2020 roku Forum Młodzieży Powiatu Myszkowskiego z udziałem przedstawicieli Zarządu i Rady Powiatu oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.
Ponad 10 km nowych tras rowerowych powstanie na terenie gmin Olsztyn i Żarki. Umowę o dofinansowanie projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego podpisano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło już nabór wniosków do kolejnej ( na 2021 rok ) edycji programu Maluch+ . W aktualnej puli do rozdania jest 450 milionów złotych ! Dziś wiemy już, że władze Myszkowa nie zamierzają brać udziału w kolejnej edycji tego programu.
Mieszkańców Myszkowa zelektryzowała ostatnio wiadomość o tym, że Myszkowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zamierza od 1 stycznia 2021 roku podnieść czynsze.
Do komisji sejmowych trafił właśnie projekt zmian w Ustawie o Samorządzie Gminnym , które to zmiany pozwoliliby na organizowanie w gminach, młodzieżowych rad gmin na zasadach innych niż do tej pory.
27 sierpnia 2020 roku Rada Miasta Myszkowa nie uchwaliła absolutorium ani wotum zaufania dla burmistrza Włodzimiera Żaka. Jak wyglądała sesja i jak głosowali radni – można przeczytać w tym naszym artykule
Wczoraj – 28 sierpnia przedstawiliśmy część pierwszą argumentów radnych – którzy glosowali przeciwko przyznaniu absolutorium i wotum zaufania burmistrzowi , można o tym przeczytać tutaj :
Dziś, w drugiej części naszego artykułu spróbujemy pokazać co jeszcze w działaniach Pana Włodzimierza Żaka, jako burmistrza Myszkowa negatywnie oceniają radni, glosujący ” przeciwko ” niemu. Posłużymy się znowu powszechnie dostępnymi materiałami z sesji Rady Miasta, cytując wyjątki z przemówienia radnego myszkowskiego Pana Tomasza Załęckiego.
Radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości zarzucili burmistrzowi ze źle zajmuje się miejskimi drogami, a i rozbudowa i modernizacja miejskiej sieci wodociągowej, mówiąc kolokwialnie po prostu ” leży ”
Gorzko zabrzmiały słowa :
Kolejnym przykładem Pańskiej indolencji jest niszczejący budynek Internatu przy Zespole Szkół nr 2 na Będuszu. Planów wobec tego budynku było wiele. Niestety, nie powstały tam, ani mieszkania komunalne, ani tak potrzebne seniorom w naszym regionie Centrum Medyczne. A była taka możliwość. Starostwo Powiatowe zwróciło się do Miasta o przekazanie tego budynku w użytkowanie i zadeklarowało, że urządzi tam Centrum Medyczne dla potrzebujących. Starosta Kołodziejczyk osobiście o to zabiegał. Niestety, stan obecny jest taki, że budynek nie został przekazany Starostwu i po prostu niszczeje. Nie dość, że nie potrafi Pan sam działać, to torpeduje Pan dobre pomysły Starostwa.
A jeszcze dobitniej, te poświęcone MTBS :
Sprawa, która całkowicie przez Pana została zaniedbana, to MTBS. Podejmował Pan pozorowane działania mnożąc spotkania, z których nic nie wynikało. Zatrudnił Pan nawet Inspektora nadzorującego spółki miejskie. Co z tego, skoro przez ponad 10 miesięcy nie został przez niego przygotowany nawet raport, nie wspominając o programie naprawczym. Nic Pan nie zrobił żeby wyprowadzić Spółkę z impasu. Niekompetencja i nieudolność. Tymi dwoma słowami można określić Pana działania na rzecz spółek miejskich
Radny Tomasz Załęcki skrytykował także brak zaangażowania miasta w liczne rządowe programy pomocowe :
Miasto nie przystąpiło do rządowych programów wsparcia: Maluch Plus, Senior Plus czy Mieszkanie Plus, a przecież udział Myszkowa w tych programach znacząco mógłby podnieść jakość życia w naszym mieście.
Gdy pytaliśmy o przystąpienie do programu Senior Plus powiedział Pan: “Miasto nie zamierza składać wniosku projektowego, bo nie ma lokalu, który można by przeznaczyć dla myszkowskich seniorów. Nie ma też pieniędzy by lokal taki kupić bądź wynająć.”
Tak samo było z odpowiedzią na pytanie o nieprzystąpienie do programu Maluch Plus: ”Stanowisko władz miasta jest takie, że obecnie istniejące rozwiązania w tej kwestii zupełnie są wystarczające“. Szkoda tylko, że to co wystarcza Panu Burmistrzowi, zupełnie nie wystarcza jego Mieszkańcom.
A najbardziej kompromitująca była Pańska odpowiedź ws. przystąpienia do programu Mieszkanie Plus. Powiedział Pan : “Miasto nie będzie w nim partycypować bo ma inne pomysły na gospodarkę mieszkaniową w Myszkowie“. Tak więc nowych budynków nie ma, a miasto ma za to iluzoryczną koncepcję na ich budowę. Jest Pan, Panie Burmistrzuniezwykle konsekwentny w nieprzystępowaniu do rządowych programów, które mogłyby być ogromną szansą dla rozwoju Myszkowa.
Poruszono także sprawy słynnej modernizacji alei Wolności i ulicy Krasickiego, oraz braku działań nakierowanych na rozwinięcie w mieście strefy ekonomiczniej. Radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości wyrazili też ubolewanie dotyczące złej współpracy , ich zdaniem, burmistrza z Klubem :
I ostatnia sprawa, to brak współpracy z Klubem Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Traktuje Pan Burmistrz opozycję jak zło konieczne, nie szuka Pan kompromisów, nie uwzględnia naszych wniosków, nie konsultuje zmian w budżecie, zwołuje Pan nadzwyczajne sesje ws. przesunięć budżetowych i chce Pan działać poprzez politykę faktów dokonanych.
Niejednokrotnie zmiany w budżecie są formułowane w sposób perfidny. Tak było w przypadku propozycji przesunięcia środków w budżecie miasta z wnioskowanych przez opozycyjne kluby projektów remontu dróg przy ul. Zielonej i Małej Szpitalnej na realizację projektu modernizacji Miejskiego Domu Kultury, na który środki ministerialne udało się pozyskać dzięki wsparciu Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej. To wyjątkowe kuglarstwo z Pana strony. Poprzez takie działania nie buduje Pan mostów.
W efekcie burmistrz Włodzimierz Żak wyszedł z sesji bez absolutorium i wotum zaufania. Jak dalej będą toczyć się jego losy jako burmistrza naszego miasta ? Będziemy śledzić tę sprawę i na bieżąco Państwa informować.
Dziś, 27 sierpnia 2020 roku, na XXVIII sesji Rady Miasta w Myszkowie doszło do wydarzenia, którego chyba nikt się nie spodziewał. Radni po wnikliwej analizie finansów miasta, jego aktualnej sytuacji społecznej, gospodarczej i kulturalnej postanowili nie udzielić Włodzimierzowi Żakowi absolutorium i nie dać mu wotum zaufania.
Zakończyliśmy wlaśnie cykl transparentnych artykułów o zarobkach prezydentów, burmistrzów i wójtow regionu jurajskiego. Przejrzystosć wydawania publicznych pieniędzy wymaga jednak byśmy – my jako portal interentowy i Wy – jako podatnicy , spojrzeli i na inne aspekty działania Jednostek Samorzadu Terytorialnego. Powód jest prosty – mamy prawo wiedzieć ile zarabiaja Ci, którzy w naszym imieniu zarzadzają samorządowym dobrem, jakimi samochodami jedżą słuzbowo, czy mają jakieś poważne zobowiązania finansowe. Dane te są jawne, nie każdy jednak ma czas i możliwości by przeszukiwać w tym celu interent. Gazeta Jurajska współpracujaca z nami i my – portal myszkow.eu postarają się to Wam – podatnikom, wyborcom i obywatelom ułatwić.
W tym tygodniu prezentować będziemy informacje dotyczące samochodów slużbowych, z których korzystają nasi, jurajscy samorządowcy. Podchodzić należy do tych danych ze spokojem i rozsądnie. W miejscowoaścich dużych i rozległych, jeśli włodzarze ich są aktywni, często jeżdżą w teren, auto służbowe nie jest żadną ekstrawagancją. Powinno być solidne, niezbyt drogie w uzytkowaniu, ale i nie należy żałować tutaj na klimatyzację i wygodne fotele. To jest narzędzie pracy – i jeśli prezydent, burmistrz czy wójt korzystają z niego zasadnie, widać że są dzięki niemu bliżej ludzi, widac efekty ich pracy dla społecznosci lokalnej – to niech sobie ten amochód mają i z niego korzystają jak najcześciej. Jeśli jednak miejscowość jest nieduża, akywnosć włodzarza powiatu czy gminy niewielka a efekty jego pracy mizerne – trzeba się może zastanowić nad zasadnoscią wykosztowywania się na służbowy wóz. A jeśli jeszcze w mieście czy gminie nie przelewa się finansowo, to może warto, by ludzie wydawali swoje pieniądze bardziej zasadnie. Ale tylko jeśli bedziemy wiedzieć jakie kwoty wchodza tu w grę, możemy podejmować dyskusję i w efekcie decyzje. I temu ma służyc ten cykl artykułów.
Technicznie, uzyskanie informacji o słuzbowych autach nie jest trudne. Wystarczy złożyć wniosek o udzielenie przez dany organ ( gminę, powiat, miasto ) informacji publicznej w danym zakresie, i szybciej lub wolniej – ale ją uzyskamy. No…czasem to trwa dłużej nieco, lub zdażają się tzw. niemiłe niespdzianki – i ktoś nie chce takiej infrmacji udzielić. Ale to prawdiwa rzadkość i kompletny absurd ( żeby nie powiedzieć – bezprawie ) . Będzie tu jednak jeszcze o tym mowa .
Nasze zapytanie było bardzo proste, chcieliśmy wiedzieć :
Czy prezydent/ burmistrz/ wójt Państwa miasta / gminy mają przyznany do użytkowania służbowy samochód ?
Czy prezydent/ burmistrz/ wójt Państwa miasta / gminy posiadają służbowego kierowcę oddelegowanego do kierowania samochodem służbowym ?
Prosimy o podanie marki, modelu, roku produkcji służbowego samochodu , o który pytamy w pytaniu nr 1
Za jaką sumę i kiedy ( data – dzień, miesiąc , rok ) został nabyty służbowy samochód, o który pytamy w pytaniu nr 1
Ile kosztowało użytkowanie tego samochodu w latach : 2018, 2019, 2020 ( stan do dnia 31 lipca 2020 ) . Prosimy o podanie kwot oddzielnie na każdy wskazany przez okres, z uwzględnieniem oddzielnie takich kategori jak : ubezpieczenie, konieczne naprawy, koszty paliwa, wynagrodzenie kierowcy ( jeśli jest )
Dziś kolejna jurajska miejscowości w naszym cyklu – Niegowa. Tak wyglądaja informacje dotyczące samochodu służbowego wójta Niegowy Pana Mariusza Rembaka
Odpowiedź krótka, konkretna i zapewne ciesząca tych, co sa za oszczędnym gospodarowaniem publicznymi pieniędzmi. Oczywiście -dane te każdy może i powinien ocenić sam, warto zauważyć, że informacji udzielono szybko i rzeczowo, to zawsze należy mieć na uwadze oceniąjąc czy podane powyżej kwoty są niskie czy wysokie. Resztę oceny, zawsze w końcu subiektywnej – pozostawiamy naszym czytelnikom.
Dla osób zainteresowanych – zapraszamy do lektury artykułu o zarobkach wojta Niegowy Pana Mariusza Rembaka
Jak na swoje stronie internetowej informują władze Niegowy na terenie gminy trwa właśnie budowa sieci światłowodowej. Umożliwi ona niegowianom uzyskanie dostępu do szybkiego internetu światłowodowego. Prace współfinansowane są ze środków unijnych Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W jego ramach spółki FIBEE I oraz FIBEE IV budują otwartą sieć światłowodową, która udostępniona będzie zarówno lokalnym, jaki i ogólnopolskim dostawcom usług światłowodowych (Internet i telewizja cyfrowa).
Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, na której zaplanowano przebieg sieci światłowodowej lub jej umieszczenie na słupie, wyraź na to zgodę i pomóż dotrzeć do większej liczby domów w Twojej okolicy. Wszystkich mieszkańców, którzy chcą sprawdzić, czy ich adres jest objęty projektem i uzyska dostęp do usług światłowodowych, zapraszamy na stronę: getfibre.pl.
Walka z azbestem
Gmina Niegowa informuje, że właśnie na jej terenie zakończono realizację zadania pn.: „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Niegowa – etap V”. Dzięki środkom pozyskanym z WFOŚIGW w Katowicach i NFOŚiGW w Warszawie, udało się zutylizować 72,51 Mg szkodliwego azbestu. Z dofinansowania skorzystało 27 gospodarstw położonych w Gminie Niegowa Azbest jest odpadem bardzo szkodliwym i nie należy go usuwać ani utylizować we własnym zakresie. Kolejny nabór wniosków przewidziany jest na I kwartał przyszłego roku. Ogłoszenie o nim ukaże się na stronie www Gminy Niegowa.
Mieszkańcy, którzy posiadają wyroby azbestowe są obowiązani zgodnie z obowiązującymi przepisami zutylizować go do 2032 roku !
Dziś – 10 sierpnia 2020 roku , o godzinie 9.30 odbędzie się XXVII sesja Rady Miasta w Myszkowie. Proponowany porządek obrad jest następujący :
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności. 2. Ustalenie porządku obrad. 3. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Myszków na lata 2020-2032. 4. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2020 rok. 5. Zamknięcie sesji.
Przebieg sesji będzie można śledzić w internecie pod tym linkiem
Na stadionie miejskim powstaje boisko treningowe ( będzie zlokalizowane w miejscu, w którym odbywały się zwykle Dni Myszkowa ). Jak na swym portalu internetowym podają władze miejskie:
” Boisko o wymiarach 74×115 metrów o sztucznej nawierzchni zostanie wyposażone w dwie ramki, piłkochwyty, zadaszone siedziska dla zawodników – 17 miejsc oraz 52 siedziska dla widzów, elektroniczną tablicę wyników, kosze na śmieci oraz zestaw monitoringu boiska. Boisko będzie otaczało niskie ogrodzenie, a oświetlały je cztery maszty oświetleniowe.”
W cyklu Transparentny Samorząd będziemy w tym tygodniu publikować aktualne, najnowsze oświadczenia majątkowe wójtów i burmistrzów miejscowości powiatu myszkowskiego. Na naszych łamach będą się Państwo mogli zapoznać z oświadczeniami majątkowymi :
burmistrza Myszkowa – pana Włodzimierza Żaka
burmistrza Koziegłów – pana Jacka Ślęczka
wójta Niegowy – pana Mariusza Rembaka
wójta Poraja – pani Katarzyny Kaźmierczak
burmistrza Żarek – pana Klemensa Podlejskiego
W naszych artykułach znajdziecie Państwo aktualne – czyli złożone w roku 2020, a dotyczące roku 2019 oświadczenia majątkowe wyżej wspomnianych wójtów i burmistrzów. Zgodnie z obowiązującym prawem prezydenci , burmistrzowie i wójtowie ( a także radni i część urzędników samorządowych ) zobowiązani są co roku składać oświadczenia majątkowe. Dotyczą one ich majątku odrębnego oraz majątku objętego małżeńską wspólnotą majątkową. Dodatkowo, co jest szczególnie ważne – informacje zawarte w oświadczeniu majątkowym są jawne, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania składającego oświadczenie, oraz o miejscu położenia nieruchomości. Każde z publikowanych przez nas oświadczeń majątkowych można też po prostu znaleźć w ogólnodostępnym Biuletynie Informacji Publicznej danej jednostki samorządu terytorialnego.
Czy warto publikować tego typu informacje, i czy warto się z nimi zapoznawać ? Uważamy, że tak. Nie chodzi tu wbrew pozorom o tanią sensację, ale o to by podatnicy, wyborcy, społeczeństwo ( czyli jedyna, tak naprawdę, suwerenna władza w państwie demokratycznym ) wiedzieli jakie jest pochodzenie i wielkość majątków tych – którzy w imieniu ludzi i za ich pieniądze ( podatki ) zarządzają wspólnym dobrem. Większość cywilizowanych państw demokratycznych na świecie wdrożyło system pozyskiwania, publikowana i weryfikacji oświadczeń majątkowych osób, którym naród powierza zarządzanie swoimi sprawami. Dobrze jest więc, zachowując oczywiście zdrowy rozsądek i roztropność w wydawaniu sądów – wiedzieć co posiadają, ile zarabiają i jakie ewentualnie mają zobowiązania finansowe ( kredyty , pożyczki ) nasi samorządowcy.
Wiele osób chętnie też porównuje oświadczenia włodarzy ich miejscowości z kolejnych lat, i zestawia je ze stanem zamożności i rozwoju powiatów, miast i gmin, w których mieszkają.
Oto aktualne oświadczenie majątkowe burmistrza Koziegłów Pana Jacka Ślęczka. Oryginał dostępny jest tutaj
Oświadczenie majątkowe burmistrza Koziegłów Pana Jacka Ślęczka za rok 2019. Źródło : BIP Gmina i Miasto Koziegłowy
Wybrane, najbardziej interesujące czytelników pozycje z oświadczenia przedstawiamy poniżej. Są tam dla porównania zawarte także dane z oświadczenia burmistrza Koziegłów, Pana Jacka Ślęczka za rok 2018. Oświadczenie to jest dostępne tutaj
Nasi stali czytelnicy pamiętają zapewne optymistyczny w swej wymowie artykuł z lutego 2020 roku, o radnym Tomaszu Załęckim i jego staraniach o rozbudowę i modernizację myszkowskich wodociągów.
Wydawałoby się, że tylko kwestią czasu ( i to krótkiego ) jest rozpoczęcie prac budowlanych we wskazanych, w artykule, uchwałach radnych i innych dokumentach lokalizacjach. Czas płynął, ale postęp prac był jakby niewielki.
31 lipca 2020 roku radny Tomasz Załecki postanowił w interpelacji ( a w zasadzie – interpelacjach , bo złożył ich cały zestaw – oddzielnie dla każdej ulicy ) zapytać władze miasta Myszkowa o postęp prac. Interpelacje dotyczyły inwestycji pod nazwą “ Rozbudowa sieci wodociągowej – ul. Paderewskiego, Projektowana, Mikołaja Reja, Nierada, Koziegłowska, Letniskowa, Rymarska, Murarska, Pawia, Strusia, Słowicza, Zacisze, Towarowa oraz innych miejsc gdzie nie ma dostępu do wodociągu “.
Niestety, czytając odpowiedź, jakiej udzielono Panu Załęckiemu, widać wyraźnie , że wszyscy, którzy cieszyli się na rychłą rozbudowę sieci wodociągowej w naszym mieście , muszą uzbroić się jeszcze w cierpliwość. Większość prac bowiem w tym zakresie utknęła na etapie deklaratywno – projektowym. Miasto chce zbudować wodociąg, miasto pracuje nad dokumentacją. No i w zasadzie tyle. Może nawet coś zrobiono, ale piszą władze miejskie o tym tak enigmatycznie, że trudno wyrobić sobie w tej sprawie jednoznaczne zdanie. Z jednym wyjątkiem – przy ulicy Reja wodociąg jest, ale …nie przyłączono do niego żadnego użytkownika. Taki obraz wyłania się z pisma, które udostępnia na swoim BIP Miasto Myszków
Zacytujmy jednak fragment wpisu, który na swojej stronie internetowej www.zalecki.pl umieścił radny Tomasz Załęcki :
” Przy ulicy Reja inwestycję według władz Myszkowa zrealizowano już w roku 2019 …tyle że nie podłączono do sieci żadnej posesji. Nie wiem jak to w sumie skomentować.
Przy ulicy Nierada – nic nie zrobiono. Powody są co najmniej dziwne – brak aktualnej dokumentacji projektowej ( dlaczego jej nie ma- wypadałoby zapytać , skoro wodociąg jest planowany ) oraz … wycofanie się mieszkańców z współfinansowania inwestycji. Innymi słowy – wodociągu nie będzie bo ani miejska spółka wodociągowa ani mieszkańcy nie maja na to środków.
Inwestycja przy ulicach : Strusiej, Koziegłowskiej i Letniskowej – zobowiązano władze ZWiK do rozmów z Gminą Koziegłowy. W listopadzie 2019. Mamy sierpień 2020 i nic jak się wydaje nie jest zrobione.
Ulice : Towarowa i Zacisze : zlecane są ” sukcesywnie ” prace nad dokumentacja projektową. Czyli – na razie nic prawie nie zrobiono. Jako dodatkową przeszkodę obiektywną podano PKP PLK S.A , które nie zgadzają się na prace na ich terenie. Czy coś w tej sprawie zrobiono ? Nie wiadomo , bo w piśmie z Urzędu Miasta Myszkowa nic takiego nie ma.
Niejasna jest też odpowiedź dotycząca ulic : Słowiczej, Pawiej, Paderewskiego, Rymarskiej, Murarskiej i Projektowej. Nie wiadomo bowiem co już tam zrobiono a co jeszcze jest do zrobienia. ”
Polecamy państwu zapoznanie się z całym wpisem Pana Radnego Tomasza Załęckiego – jest on dostępny tutaj. Wypada mieć nadzieję, że kolejne interpelacje radnego i artykuły prasowe, oraz presja mieszkańców zmotywują władze naszego miasta do przyspieszenia prac nad tą jakże potrzebną Myszkowowi inwestycją
W cyklu Transparentny Samorząd będziemy w tym tygodniu publikować aktualne, najnowsze oświadczenia majątkowe wójtów i burmistrzów miejscowości powiatu myszkowskiego. Na naszych łamach będą się Państwo mogli zapoznać z oświadczeniami majątkowymi :
burmistrza Myszkowa – pana Włodzimierza Żaka
burmistrza Koziegłów – pana Jacka Ślęczka
wójta Niegowy – pana Mariusza Rembaka
wójta Poraja – pani Katarzyny Kaźmierczak
burmistrza Żarek – pana Klemensa Podlejskiego
W naszych artykułach znajdziecie Państwo aktualne – czyli złożone w roku 2020, a dotyczące roku 2019 oświadczenia majątkowe wyżej wspomnianych wójtów i burmistrzów. Zgodnie z obowiązującym prawem prezydenci , burmistrzowie i wójtowie ( a także radni i część urzędników samorządowych ) zobowiązani są co roku składać oświadczenia majątkowe. Dotyczą one ich majątku odrębnego oraz majątku objętego małżeńską wspólnotą majątkową. Dodatkowo, co jest szczególnie ważne – informacje zawarte w oświadczeniu majątkowym są jawne, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania składającego oświadczenie, oraz o miejscu położenia nieruchomości. Każde z publikowanych przez nas oświadczeń majątkowych można też po prostu znaleźć w ogólnodostępnym Biuletynie Informacji Publicznej danej jednostki samorządu terytorialnego.
Czy warto publikować tego typu informacje, i czy warto się z nimi zapoznawać ? Uważamy, że tak. Nie chodzi tu wbrew pozorom o tanią sensację, ale o to by podatnicy, wyborcy, społeczeństwo ( czyli jedyna, tak naprawdę, suwerenna władza w państwie demokratycznym ) wiedzieli jakie jest pochodzenie i wielkość majątków tych – którzy w imieniu ludzi i za ich pieniądze ( podatki ) zarządzają wspólnym dobrem. Większość cywilizowanych państw demokratycznych na świecie wdrożyło system pozyskiwania, publikowana i weryfikacji oświadczeń majątkowych osób, którym naród powierza zarządzanie swoimi sprawami. Dobrze jest więc, zachowując oczywiście zdrowy rozsądek i roztropność w wydawaniu sądów – wiedzieć co posiadają, ile zarabiają i jakie ewentualnie mają zobowiązania finansowe ( kredyty , pożyczki ) nasi samorządowcy.
Wiele osób chętnie też porównuje oświadczenia włodarzy ich miejscowości z kolejnych lat, i zestawia je ze stanem zamożności i rozwoju powiatów, miast i gmin, w których mieszkają.
Oto aktualne oświadczenie majątkowe wójta Poraja Pani Katarzyny Kaźmierczak. Oryginał dostępny jest tutaj
Oświadczenie majątkowe wójta Poraja Pani Katarzyny Kaźmierczak za rok 2019. Źródło : BIP Gmina Poraj
Wybrane, najbardziej interesujące czytelników pozycje z oświadczenia przedstawiamy poniżej. Są tam dla porównania zawarte także dane z oświadczenia wójta Poraja , Pani Katarzyny Każmierczak za rok 2018. Wzięto pod uwagę jej oświadczenie na rozpoczęcie kadencji, takie jest bowiem dostępne na BIP Gminy Poraj. Oświadczenie to jest dostępne tutaj
Kategorie
Rok 2018
Rok 2019
Zasoby pieniężne w złotych
—————
—————
Zasoby pieniężne w walutach obcych
—————
—————
Dochód ze stosunku pracy
Umowa o pracę – Urząd Gminy Poraj : 92 003, 40 Stosunek pracy – Gimnazjum Poraj : 4 604, 58
W cyklu Transparentny Samorząd będziemy w tym tygodniu publikować aktualne, najnowsze oświadczenia majątkowe wójtów i burmistrzów miejscowości powiatu myszkowskiego. Na naszych łamach będą się Państwo mogli zapoznać z oświadczeniami majątkowymi :
burmistrza Myszkowa – pana Włodzimierza Żaka
burmistrza Koziegłów – pana Jacka Ślęczka
wójta Niegowy – pana Mariusza Rembaka
wójta Poraja – pani Katarzyny Kaźmierczak
burmistrza Żarek – pana Klemensa Podlejskiego
W naszych artykułach znajdziecie Państwo aktualne – czyli złożone w roku 2020, a dotyczące roku 2019 oświadczenia majątkowe wyżej wspomnianych wójtów i burmistrzów. Zgodnie z obowiązującym prawem prezydenci , burmistrzowie i wójtowie ( a także radni i część urzędników samorządowych ) zobowiązani są co roku składać oświadczenia majątkowe. Dotyczą one ich majątku odrębnego oraz majątku objętego małżeńską wspólnotą majątkową. Dodatkowo, co jest szczególnie ważne – informacje zawarte w oświadczeniu majątkowym są jawne, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania składającego oświadczenie, oraz o miejscu położenia nieruchomości. Każde z publikowanych przez nas oświadczeń majątkowych można też po prostu znaleźć w ogólnodostępnym Biuletynie Informacji Publicznej danej jednostki samorządu terytorialnego.
Czy warto publikować tego typu informacje i czy warto się z nimi zapoznawać ? Uważamy, że tak. Nie chodzi tu wbrew pozorom o tanią sensację, ale o to by podatnicy, wyborcy, społeczeństwo ( czyli jedyna, tak naprawdę, suwerenna władza w państwie demokratycznym ) wiedzieli jakie jest pochodzenie i wielkość majątków tych – którzy w imieniu ludzi i za ich pieniądze ( podatki ) zarządzają wspólnym dobrem. Większość cywilizowanych państw demokratycznych na świecie wdrożyło system pozyskiwania, publikowana i weryfikacji oświadczeń majątkowych osób, którym naród powierza zarządzanie swoimi sprawami. Dobrze jest więc, zachowując oczywiście zdrowy rozsądek i roztropność w wydawaniu sądów – wiedzieć co posiadają, ile zarabiają i jakie ewentualnie mają zobowiązania finansowe ( kredyty , pożyczki ) nasi samorządowcy.
Wiele osób chętnie też porównuje oświadczenia włodarzy ich miejscowości z kolejnych lat, i zestawia je ze stanem zamożności i rozwoju powiatów, miast i gmin, w których mieszkają.
Oto aktualne oświadczenie majątkowe wójta Niegowy Pana Mariusza Rembaka. Oryginał dostępny jest tutaj
Oświadczenie majątkowe wójta Niegowy Pana Mariusza Rembaka za rok 2019. Źródło : BIP Gmina Niegowa
Wybrane, najbardziej interesujące czytelników pozycje z oświadczenia przedstawiamy poniżej. Są tam dla porównania zawarte także dane z oświadczenia wójta Niegowy , Pana Mariusza Rembaka za rok 2018. Oświadczenie to jest dostępne tutaj
Kategorie
Rok 2018
Rok 2019
Zasoby pieniężne w złotych
31 000
35 000
Zasoby pieniężne w walutach obcych
—————
—————
Dochód ze stosunku pracy
121 656, 44 – wynagrodzenie za pracę, w tym odprawa za okres 01.01.2028 – 21.11.201814 252,00 wynagrodzenie za pracę za okres 21.11.2018-31.12.2018
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Czytaj więcej Polityka prywatności
1 Administratorem portalu www.myszkow.eu jest redakcja tegoż portalu , która odpowiada za przechowywanie i bezpieczeństwo danych użytkowników portalu.
Administrator oświadcza, że wszystkie dane zarejestrowanych użytkowników są starannie zabezpieczone i przechowywane.
Użytkownik, po zarejestrowaniu się, uzyskuje dostęp do wielu użyteczności portalu, w tym: komentarzy wiadomości w poszczególnych serwisach, wyrażania opinii o treściach prezentowanych w www.myszkow.eu , udziału w konkursach, dodawania ogłoszeń . Rejestracja nie jest obowiązkowa.
Zgoda użytkowników z polityką prywatności stanowi upoważnienie do przetwarzania ich danych na potrzeby portalu www.myszkow.eu
Administrator oświadcza, że nie udostępnia, ani nie sprzedaje zgromadzonych danych osobom trzecim bez zgody użytkowników.
Administrator umożliwia użytkownikom zmianę danych.
Wszystkie zgromadzone dane wykorzystywane są do:
Kontaktu z Użytkownikiem na potrzeby serwisu www.myszkow.eu
Prowadzenia księgowości
Przesyłania Użytkownikowi materiałów informacyjnych, handlowych, newslettera.
Administrator oświadcza, że dane Użytkownika mogą być udostępniane upoważnionym organom na podstawie obwiązujących przepisów prawa.
Użytkownik zobowiązuje się do posiadanie tylko jednego konta w portalu www.myszkow.eu oraz do nieudostępniania danych dostępowych osobom trzecim.
Pozytywne zakończenie rejestracji w portalu, związane z dostępem do wielu użyteczności portalu skutkuje przesłaniem potwierdzenia na podany przy rejestracji adres e-mail.
Na stronach portalu www.myszkow.eu wykorzystywane są narzędzia do gromadzenia danych, niezbędne do sprawnego działania portalu. Są to na przykład pliki Cookies, których portal może używać do rozpoznania użytkowników, którzy wielokrotnie odwiedzają portal oraz do zbierania ogólnych statystycznych informacji o sposobie korzystania ze stron serwisu przez użytkowników
Masz prawo do dostępu do danych, czyli edytowania, usuwania, ograniczenia przetwarzania. Masz również prawo do wniesienia sprzeciwu oraz prawo do przenoszenia danych. Masz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Twoje dane będą przechowywane do odwołania niniejszej zgody.
Niniejsza polityka prywatności stanowi integralną część regulaminu.
Brak akceptacji przez Użytkownika Polityki Prywatności oznacza brak akceptacji regulaminu.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.